ZPRAVODAJSTVÍ KROK ZA KROKEM

 

KAPITOLA I - NA POČÁTKU BYLA SLOVA

 

1. PROJEKT JSME ZAHÁJILI „OFICIÁLNĚ“.


  • Stalo se tak u příležitosti Dne Země v sále obecního úřadu. Dokument ze zahájení pořídil Petr Smejkal, majitel firmy Carpe Diem a též obecní zastupitel, který zaznamenává obecní události v průběhu celého roku. 

  • Zahajovací akce byla zakončena uměleckým představením Vlk a Hlad v podání místního rodáka  a pražského herce Jakuba Folvarčného, který "stylově využil recyklovaných rekvizit" a na závěr popřál vznikající místní komunitě mnoho zdaru.
 
 

2.  PŘEDSTAVILI JSME PROJEKT NA KRAJSKÉ KONFERENCI EVVO ...


  • ... a měli jsme příležitost pohovořit o radostech i starostech realizátorů projektu s náměstky hejtmana MS kraje Mgr. Věrou Palkovou a Mgr. Danielem Havlíkem, pod jejichž záštitou se konference konala.  Paní Palková se věnuje oblasti vzdělávání a pan Havlík ekologii (vedle resortu dopravy).

  • Oběma politikům byla na konferenci položena otázka, jak si počínat, když se dílo nedaří, jak bychom chtěli. Jejich konkrétní doporučení ohledně nakládání s odpady, podložené osobními zkušenostmi z komunální politiky, byla zajímavá a přínosná: Jít příkladem, nevzdávat se, být adresní - například neplatit v obci za počet svozů, nýbrž za skutečně "vysypané" plné popelnice". Děkujeme, určitě využijeme přinejmenším jako podnět.
 
 

KAPITOLA II - OD SLOV K ČINŮM

 

3. PO NEZBYTNÝCH ÚVODNÍCH PŘÍPRAVÁCH A ROKOVÁNÍCH JSME SE PUSTILI DO DÍLA V TERÉNU
 
 
  • Hrabali jsme, kopali, sbírali, řezali, sváželi a hromadili veškerý biologický materiál jak ze zahrady, tak z domácnosti. A vyháněli jsme sousedovy ovce, které na pasece dělaly paseku.
  • Zatím jsme vše hromadili a podnikali jsme kroky k zajištění kompostérů, které během ledna nečekaně zdražily.
 
4. ZAKOUPILI JSME ŠTĚPKOVAČ VĚTVÍ, NA KTERÝ POSKYTL MS KRAJ DOTACI 13 000,- Kč.
 
 
  • Štěpkovač je  mercedesem ve své kategorii a nedělá velký rámus.  Vzniklé štěpky je možno využít na mnoho způsobů. K tomu ještě krásně voní.
  • Z hromady neskladných větví jako je tahle:
 
  • Vznikne díky štěpkovači  ukázněná kupka kompostovatelné dřevní hmoty:

 
 
5. ABYCHOM INFORMOVALI SPOLUOBČANY O NAŠEM POČÍNÁNÍ A ZAPOJILI DO PROJEKTU VÍCE LIDÍ, USPOŘÁDALI JSME DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.
 
 
  • Vyrobili jsme a osobně roznesli i rozvezli téměř  500 "recyklovaných" pozvánek, na jejichž výrobu byly použity vylisované papíry, jimiž se vystýlají bedny s banány. Pro všechny návštěvníky jsme připravili dárky - z betonové směsi jsme zhotovili malé misky, které jsme naplnili loňským kompostem smíchaným s místní hlínou a osázeli je netřesky.
  • Velký úspěch měla soutěž v poznávání stromů. Soutěžící měli za úkol přiřadit správně čísla umístěná na jednotlivých stromech k jejich názvům na seznamu, který obdrželi. Stromů k poznávání bylo celkem 30.
  • Pro některé to byla více než hodinová procházka plná usilovného přemýšlení ... 
  • ... jiní trasu prošli, či spíše proběhli za půl hodiny. 
  • Jeden z aktivních a zvídavých občanů pan Guňka (dole).
  • Návštěvníci si mohli dále prohlédnout vnitřní prostory poradny, která se nachází v podkroví domu čp. 647. Tady si někteří prohlédli vystavené knihy nebo prospekty a jiní se zájmem absolvovali orientační test změřený na úroveň vlastní fyzické a psychické pohody pociťované v současnosti.
  • V poměru k náročným přípravám nebyla účast sice ohromující - přišlo a přijelo 21 návštěvníků včetně dětí, ale jejich ohlasy byly velmi dobré a dodaly nám chuť do další práce.
 
 

KAPITOLA III - JEDEME DÁL

 
 
6. PŘES POČÁTEČNÍ POTÍŽE S PŮVODNĚ PŘEDPOKLÁDANÝM  DODAVATELEM, KTERÝ ZNAČNĚ ZVÝŠIL CENU KOMPOSTÉRŮ, JSME S MENŠÍM ZPOŽDĚNÍM POŘÍDILI PRVNÍ KOMPOSTÉR.
 

  • Kompostér je tříkomorový, celý z masivu a stal se ozdobou zahrady. 
 
 
7. USPOŘÁDALI JSME EXKURZI DO KOMPOSTÁRNY V BRUZOVICÍCH A DO TŘÍDÍRNY ODPADU VE VRATIMOVĚ.
 

  • Kromě dospělých občanů Horních Bludovic s námi jely děti pátého ročníku místní školy s pedagogickým doprovodem a členové tzv. Ekotýmů ze základní školy v Sedlištích a z Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě.
  • Dopravu tímto velkým a - pro nás stylově - už tak trochu recyklovaným autobusem - jsme zaplatili díky dotaci MS kraje.
  • Kompostárna zaujala patrně všechny.
  • Pan Gajdošík nás přijel provést kompostárnou v den vlastní dovolené. Je to ochotný, vlídný, znalý a přemýšlivý člověk. Děkujeme.
  • Cestou z Bruzovic jsme se zastavili v Horních Bludovicích, kde jsme v areálu naší poradny posvačili, odpočinuli si a zasoutěžili. Soutěžili skoro všichni - malí, velcí, mladí i staří.
  • Také došlo samozřejmě na prohlídku štěpkovače a kompostéru.
  • Poučeni exkurzí bruzovické kompostárny jsme novou výbavu i jednotlivé složky kompostu hodnotili již z pozice odborníků. Znalosti prokázali účastníci v soutěži. 
  • Soutěžilo pět smíšených skupin.  Za každou větu bylo možno získat bod, tak se všichni snažili. Zde je doslovný přepis některých odpovědí na otázku, co všechno si soutěžící zapamatovali v Bruzovicích:
 
Kompost se musí provzdušňovat a když je hotový nesmrdí.
Kompost dozrává 2 měsíce v kompostárně.
Pán co nás prováděl se jmenoval Gajdošík.
1 l kompostu stál 40 haléřů.
Zrající kompost má 60°C.
Pan kompostník měl modré ponožky.
V hale bylo 6 m kompostu.
Větve s přidávají jako štěpky do kompostu.
Kompost se prosívá na velkém stroji.
Přes zimu ten hnůj vytápějí mikroorganismy.
Kompost se prolívá vodou.
Přijeli jsme autobusem pana Ševčíka.
Dovezený materiál se váží.
Znečištěná voda se odvádí do ČOV.
Vzorky se posílají do laboratoře, aby se kompost mohl prodávat.
Ochutnali jsme mexické okurky.
Měli melouny, ale všechny snědli.
Lidé tam jezdí klimatizovanými traktory.
Kompostovat se dá posekaná tráva.
Kompostovat se dají jablka.
Lidé co mají smlouvu s frýdeckou skládkou mají svoz zdarma. 
V Bruzovicích nám pán ukázal, co se pěstuje na kompostu, například maliny,jahody, mexická okurka a krávy.
 
  • Na následující fotografii jsou mexické okurky. Jsou malé, křupavé a dobré. (foto: zdroj internet).
  • Posledním cílem exkurze byla vratimovská třídírna odpadů. Odpadů zde věru nebylo málo.
  • V třídírně A.S.A. to bylo trochu jako v N.A.S.A.  Nesmělo  se tam fotit, zato se nám průvodce pan Červeňák věnoval s mimořádnou péčí.
  • Na fotce, kterou pro nás pořídili zaměstnanci firmy, probíhá vážení všech zúčastněných. Měli jsme přes dvě tuny.
 
Takto napsala o exkurzi B. Zelinková, členka Ekotýmu sedlišťské školy, který vede paní učitelka Mgr. Bonková

23.9.2015: 
 
Exkurze Ekotýmu do kompostárny v Bruzovicích a třídírny odpadu ve Vratimově

První podzimní den jsme s Ekotýmem prožili stylově. Navštívili jsme zajímavá místa - kompostárnu v Bruzovicích a třídírnu odpadu ve Vratimově. Tento výlet pro nás zdarma zajistilo sdružení Via Altera, se kterým naše škola navázala spolupráci. Moc jim tímto děkujeme.

Ke škole pro nás přijel autobus a vydali jsme se do kompostárny. Dozvěděli jsme se hodně zajímavého, jako např. že vrstva kompostu zde dosahuje až 6 metrů, nebo že kompost zde zraje pouze 2 měsíce. Nakonec jsme ochutnali mexické okurky vypěstované na zdejším kompostu. Byly moc dobré. 
 
Dále jsme jeli do sídla společnosti Via Altera, kde jsme dostali výbornou jablíčkovou buchtu a čaj, zahráli si hry a vyrazili jsme dál. Posledním cílem byla třídírna odpadu ve Vratimově. Koukli jsme se, jak se zpracovává polystyrén, jak se třídí papír a plast a dále ho slisují a odvážejí, aby se z nich mohlo ještě něco vyrobit. 
 
Na závěr prohlídky jsme absolvovali soutěž a za odměnu dostali propisku a oplatek na cestu domů. Exkurze byla velmi zajímavá a přínosná.                                        
 
Za školní Ekotým Barča Zelinová, 6. třída
 
 
 

KAPITOLA IV - LEARNING BY DOING ANEB HLAVOU, RUKAMA A SRDCEM

 
 

11. POČÁTKEM ŘÍJNA K PRVNÍMU KOMPOSTÉRU PŘIBYL DRUHÝ. OKAMŽITĚ JSME HO ZAČALI PLNIT PŘIPRAVENÝM "MATERIÁLEM". 

 
  • O oba kompostéry jsme se pečlivě starali, dokonce jsme jim měřili teplotu.
  • Chladnější dny jsme vyplnili výrobou dárků z přírodních materiálů, které jsme sbírali během roku. Také jsme zhotovovali informační letáky a stojany pro vyvěšování plakátů. A samozřejmě jsme se vzdělávali a současně jsme připravovali vzdělávací programy - o udržitelném rozvoji, o biodiverzitě, o invazivních druzích rostlin v blízkém okolí ... a samozřejmě O KOMPOSTOVÁNÍ.

 

13. KONEČNĚ BYL NAINSTALOVÁN I TŘETÍ KOMPOSTÉR. A HNED JSME HO TAKÉ ZAČALI PLNIT.

 

  • Vrstvili jsme vědecky: travní hmota, dřevní hmota, zbytky z kuchyně, hlína - a dokonce i koňský hnůj ze sousední pastviny. Vše ve správném poměru. Za za sucha jsme zelévali, podle možnosti jsme povzdušňovali.
  • Nikoli hned v takovém rozsahu, jak jsme si původně představovali, ale přece jen se do kompostování zapojili sousedé. Takto vzorně zvážený kompost (2,7kg) přinesla  rodina Fojtíkových. Kompostéry přitáhly pozornost, slovo dalo slovo a spolupráce byla navázána. 

  • Kompostéry se začaly líbit i dalším obyvatelům obce.

  • Smysl projektu se tak naplňoval současně s kompostéry.


KAPITOLA V - SKLÍZÍME, CO JSME ZASELI

 

14. VELKÁ UDÁLOST – Z PRVNÍCH DVOU KOMPOSTÉRŮ SE UŽ PO ČTYŘECH DNECH „PŘEHÁZENÍ“ V CHLADNÉM POČASÍ KOUŘÍ. NAMĚŘILI JSME 45 °C PŘI VENKOVNÍ TEPLOTĚ 9°C. TAKŽE TO FUNGUJE! 
 
  • Teď máme jistotu - kompost vůbec nepáchne, naopak zvláštně voní - trochu jako zem při jarním probouzení. A k tomu skutečně žije. Žije sám ze své podstaty, o čemž svědčí přítomné teplo.  A průhledná bílá skvrna uprostřed fotky, to není kaz - to je kouř nad kompostem !!!
 
 
15. PRO DRUHÝ A TŘETÍ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ JSME PŘIPRAVILI DOPROVODNÝ PROGRAM ZAMĚŘENÝ NA VZDĚLÁVÁNÍ.
 
 
  • Navázali jsme kontakt s další Ekoškolou - z Lískovce u Frýdku - Místku.
 
 
  • Navštívili jsme lískoveckou školu i školní zahradu a hned jsme poznali, že tady ekologie není prázdným nebo módním pojmem. Ukázali nám dokonalý systém třídění odpadu, meteostanici, miniarboretum, skalku, skleník, kompost i žhavou novinku - tři sazenice rakytníku řešetlákového.
  • Pan učitel Petr Jaroš, školní koordinátor EVVO, je muž na svém místě. Je zapálený pro věc, má spoustu plánů a především dokáže svým postojem nadchnout ostatní. Už se těšíme, až přijede se svým ekotýmem do Horních Bludovic. Plánujeme to na jaro roku 2016. 
  • Slovo dalo slovo a dohodli jsme se, že přednášku Mgr. Kubečky z Wichterlova gymnázia uskutečníme v Lískovci, protože ji tak uvidí více lidí. Řeč byla o udržitelném rozvoji a vybraných globálních problémech. 
 
  • Stejné téma - udržitelný rozvoj - zpracovala Mgr. Eva Janíková z lékařsé fakulty OU s nápaditostí sobě vlastní. Součástí přednášky byl i workshop, jehož výstupem je informační a osvětový materiál určený pro občany Horních Bludovic i další zájemce.
 
  • Kromě informačních letáků jsme se věnovali výrobě plakátů na závěrečnou akci - Den dobrovolnictví. 
 
 
  • Plakáty se nám docela povedly.
 
 
  • Obzvláště hrdí jsme na vlatnoručně zhotovené víceúčelové stojany. Je jich deset. Stojany s plakáty jsme rozvezli na různá místa v obci a k tomu jsme roznesli na 400 pozvánek:

 

 
Poslední akce - DEN DOROVOLNICTVÍ - se mimořádně vydařila. Momentálně dokočujeme účetnictví a všechny náležitosti kolem zakončení projektu, takže informace podrobnější informace dodáme později. Do této bezplatné verze už se vešla pouze tato úvodní (a současně závěrečná) fotka.